pátek 8. května 2026

"PŘED A PO TŘINCI"

 Před a Po, jinak se u nás neřekne době před mým nástupem do nemocnice a po návratu domů. Před, pokud to počasí dovolilo jsme utíkali do přírody a zkoušeli se přesvědčovat, že kardio-ablace bude mini zákrok. Můj muž se mě snažil namluvit, že to bude brnkačka. Já tu jeho hru přijala, co mě taky zbývalo, ale brnkačka to vůbec nebyla, to tedy ne.

Hory a zase hory, spíše pobyt v podhúří Beskyd, bez lidí, jen my a příroda...
Kousek za městem ...
U přátel na zahradě ...
Na kafíčku ve společnosti kočky Nataši, rozené manekýny a psa Jonatána, neposedu co se nechtěl fotit☺
Pak už nemocnice Třinec a "brnkačka". Připadala jsem si jak na běžícím pásu - příjem, odchod na pokoj, různá měření a vyšetření, holter - můj věrný kamarád na celý pobyt. Odběr krve, to teda byla dřina, ne a ne napíchnout žílu. Následně kapačka, která nestačila dokapat a šup na sál. Převlečení do nemocnčního andílka a další nálepky na tělo, s náplastmi na které jsem alergická se vůbec nešetří a navíc jdou prabídně odstranit. Při následném pooperačním ošetření mě "šikulka" sestřička strhla 7 cm kůže. Což byl zážitek nezapomenutelný, přišla jsem na příčinu bolesti až doma při zkoumání mé vybarvené nohy do hodně tmava, nyní je to batika - černo - modro s nádechem do žluta. Kdo nezná "Brnkačku", tak něco málo ze zdroje:
Katetrizační ablace je moderní lékařská metoda používaná k léčbě poruch srdečního rytmu, tzv. arytmií. Principem je zničení (ablace) části srdeční tkáně, která způsobuje tyto poruchy, a to bez nutnosti chirurgického zákroku. Výkon se provádí zavedením tenkých a ohebných  trubiček - katetrů přes žílu, nebo tepnu v třísle až do srdce. Vyhledá se místo, kde dochází k chybnému šíření elektrických signálů. Tam se aplikuje energie, která vytvoří malou jizvu a zablokuje abnormální elektrické impulzy. Neberte to, že bych zde chtěla vyvolávat obavu z tohoto zákroku, po zavedení u mě částečném, pacienta uspí, dříve to tak prý nebylo. Následně se musí ležet na zádech - brnkačka - pár hodin, já extra 17 hodin z toho v závěru 12 hodin se závažím v třísle. Nesedat, nechodit, neobracet se, byla to pecka. Po několikeré žádosti o něčeho od bolesti mě bylo vyhověno, úleva veliká, noc rušná díky mé spolubydlící. Vetchá stařenka po údajně stejném zákroku nejenže se posadila, ale i v noci chodila po pokoji, hledala ve skříni "košulku", lamentovala, že ji zase vše přestěhovali. Čekala jsem na sestru, kdy konečně přijde, neboť vetchá stařenka kříčela, že je všude voda na zemi, že zase prasklo potrubí. Tak jsme měli veselo včetně zdravotního personálu hodinu po půlnoci☺Světla svítila, podlaha byla suchá, my krom vetché stařenky po průzkumu jsme se uklidnili, na stařenku nebohou jsem "žalovala",nechtěla jsem, musela jsem, že buď sedí, nebo běhá.☺Tak dostala kapky a pak spala a spala, ráno zas poplach, že nemá peněženku.☺☺☺Nakonec se vytelefonovalo s rodinou, že peněženku vzali domů. Byla jsem ráda, když jsem mohla jít na druhý den domů☺ Doma je blaze až na ty bolesti v tříslech, prvních pár dní, ani mě ta zmalovaná noha už nevadí, spíš únava. Bude líp a je to každým dnem a teď jen, aby drželo srdíčko rytmus a já nemusela znovu do Třince na kardiostimulátor. A nakonec jak budu muset, tak budu muset, vždyť to bude opět brnkačka. Málem bych zapomněla tu "brnkačku" jsem dostala k narozeninám☺, no nemám se to fajně
Mějte se fajně pohodově jak nejlépe to půjde 



















32 komentářů:

  1. Marti, kromě mě jsi první člověk s alergií na náplast, kterého znám. V nemocnici se vždycky diví, když jim to řeknu :D.
    Přeji ti, ať se brzy dáš do kupy!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Janinko, alergii oznámým a čím větší dávám důraz, tím více mě polepí☺Naplast drží tak pevně, že se sestřičce podařilo ji odlepit i s kůží. Bolelo to jak svi.., no 7 cm už je fakt bolestivé☺

      Vymazat
  2. Marti,obdivuji jak vše bereš s humorem,ono člověku asi nic jiného nezbývá.Máš to za sebou,přeji ať už vše klape jak má a jsi brzy fit,opatruj se..🌞

    OdpovědětVymazat
  3. Marti, jsem ráda, že už máš ty nepříjemnosti za sebou. Brnkačka to určitě nebyla a takový dárek k narozeninám jen tak každý nedostává 😀 Měj se hezky, moc zdrvím ❤️😉

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Evičko příště se raději na narozeniny obejdu bez dárku☺

      Vymazat
  4. Samotný zákrok je nepříjemný a když se pak vydaří i spolupacientka, tak to je další zážitek. Hlavně, že to máte za sebou, a držím palce, aby srdíčko fungovalo tak, jak má ...Alena

    OdpovědětVymazat
  5. Marti,je dobře,že máš ablaci za sebou a snad tě zbaví potíží.
    Srdeční ablaci mám nastudovanou,před dvěma lety mi hrozila.Po nových lécích se mi arytmie dost uklidnila.Znám hodně lidí,kteří ji absolvovali a arytmie zmizela.Fotografie jsou nádherné.Hezkou sobotu

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jitko, doufám, že vše dobře dopadne a udrží co nejdéle☺

      Vymazat
  6. Moc Ti přeji, aby bylo už jen lépe a lépe. U nás letos čeká nějaký lékařský zásah ohledně srdce vnuka. Něco se lékařům nezdá.
    Měj se hezky !
    Hanka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hanko, přeji vnukovi ať se mu stav zlepší, dnes lékaři umí zázraky♥

      Vymazat
  7. Marti, hlavně, že to máš za sebou a věř, že už to bude jen lepší. Brnkačka se jen tak říká. O zákroku něco vím, moje maminka na tom byla kdysi 2x.
    Přeji dobré zdraví a příjemný víkend.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hanko můj muž má vše za "brnkačku" a navíc je na tom "vždy" hůř. Ovšem zákroku se bojí jak čert kříže, ale druhým povídá o brnkačce☺☺☺

      Vymazat
  8. Marti, držela jsem ti pěsti a myslela na tebe při pobytu na jihu Čech. Moc a moc držím pěsti, aby se arytmie nevrátila.
    A stařenka na pokoji? Říkám si, jaké já měla štěstí, když jsem ležela v ÚVN a mé spolubydlící bylo 88 let. Báječná paní, která se sice pohybovala za pomoci francouzských holí, ale byla naprosto duševně v pohodě a se zájmem o všechno. Blbnutí a bludné představy jsem si užila dostatečně s vlastní babičkou.
    Měj hezké dny a hlavně zdraví. 🍀

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Alenko, děkuji za ty pěsti☺♥No s těmi stařenkami až na Hornickou nemocnici jsem měla pech. Kdoví jaká já budu "stařenka". Kéž by byli všichni zdraví a nemuseli do nemocnic☺

      Vymazat
  9. Hlavně že to dobře dopadlo a moc držím palce, ať je líp!

    OdpovědětVymazat
  10. Marti, co naděláme? Naším konverzačním tématem jsou už většinou nemoci, bolesti a léky. Máme na to nárok. Mimochodem, všechno nejlepší k narozeninám! Já jsem o měsíc mladší... Moc zdravím a snad už konečně na tom svém zanedbaném blogu také něco napíšu...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko k narozeninám Ti přeji zdraví. Doufám, že na tvém blogu bude nově i ten narozeninový dort, tuším, že pečeš ořechový☺Letošní oslava mých narozenin ještě s rodinou neproběhla, tak budu taky mladší aspoň o 3 týdny ☺

      Vymazat
  11. Je to tak, katetrizace není jen tak nějaký zážitek, a pecka už vůbec ne :-)
    A stařenky v nemocnicích? Mohla bych vyprávět :-)
    Tak ať už je lépe a nemoci se obloukem vyhýbají.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Nemocniční pobyty jsem si doufám vybrala na dlouhou dobu☺

      Vymazat
  12. Marti jsme moc radi ze to mas vse za sebou a ted uz bude lip.Mate ted hezke jaro a priroda se snazi aby byla vesela jako jsi ty.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je napsalo me to jako anonymni a tak abys vedela je to od Elisky a Vaska.

      Vymazat
    2. Eliško měli jsme tu opravdu krásné, teplé a barvami hýřící jaro, ale má se opět ochladit☻☺

      Vymazat
  13. Dobrý den,
    přeju Vám hodně zdraví a ať všechno přebolí a už nikdy nebolí! Eva

    OdpovědětVymazat
  14. Marti, to je hororové čtení. Fotečky "před" parádní, období "po" už méně, ale snad bude lépe. moc ti přeji, aby ses brzy zotavila. jdyž už vydržíš napsat tak dlouhý článke vzdhledem k situaci, tak věřím, že už máš i jiné myšlenky a sílu. Já nevím, zda bych vydržela tak dlouho ležet po operaci. Asi bych musela, to je jasné, ale moje záda potřebují polohovat. To ležení by bylo asi pro mne větší mučení. Tak se drž a ať nepotřebuješ simulátor.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Maruško, moc děkuji, jak se musí tak i ta poloha na zádech se s tabletkou od bolesti dá. Těžko, ale dá☺

      Vymazat
  15. Jsi tak statečná! Ať se Ti dobře daří! A vše nejlepší k narozeninám - splnění všech přání.
    Zdraví Marie

    OdpovědětVymazat

"15 LETÉ VÝROČÍ "

V úvodu dnešního příspěvku o výročí Centra volnočasových aktivit nejdříve trocha historie. Naše město Havířov vznikalo od roku 1947 první v...