sobota 30. května 2026

"ZÁMECKÝ PARK "

Nedávno jsme se byli projít v zámeckým parku v Šenově, který je vzdálený kousek od našeho města. Pro Šenovský zámecký park mám slabost. Je tam klid a pohoda, pro mě tak trochu tajemno a když k tomu začnou odbíjet na kostelní věži poledne, tak i tajemně kouzelně. Hodně jsme tam jezdívali v době před výměnou a pak po výměně kolenních kloubů. Je tam spousta pro nás vyhovujících laviček na odpočinek, zvláště při chůzi o berlích.Tajemno je tam z důvodu bývalého zámku, který je na fotografii ze zdroje hned v úvodu mého dnešního příspěvku. Ve svém prvním blogu jsem se více rozepsala o historii zámku, který byl v roce 1927 zbourán Více o zámku ze zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0enov  Zůstala správní budova, ve které je nyní Základní umělecká škola nesoucí název podle rodáka malíře Viléma Wunsche s jeho sgrafity

Něco málo stručně ze zdroje: o zámku, který počal jeho stavbu v roce 1531 a byl to statkář Sedlnický z Chotic, který měl na území dnešního Šenova statek, byl tedy statkářem a zřejmě bohatým, když se mu zachtělo empírového zámku. Zřejmě mu statek tak nevynášel, nebo měl jiné důvody a nedokončený zámek se vší svojí usedlostí prodal Svobodnému pánu z Hřiště Jaroslavu Skrbeňskému. Ten stavbu zámku dokončil v roce 1549. Posledním majitelem zámku byl od roku 1893 hrabě Jindřich Larisch z Monnichu. Zarážející je, že tento poslední majitel nechal zámek chátrat, měla jsem za to, že rod Larischů byl majetný a tudíž mohl zámek udržovat. Mohla jsem své snění jak to tam vše žilo a bylo při procházkách v tomto zámeckém parku opustit a procházet se opravdovým  a určitě více opečovávaným zámeckým parkem a možná i zámkem a jen si tak a odpočívat. Musím přiznat, že už to tam není tak opečovávané jako dříve, myslím tím výzdobu květinovou. Ve zdroji se však o parku píše - pochází zřejmě z konce 17. století a je cennou památkou pro svou sadovou i architektonickou skladbu. Co se však nedá upřít při posezení v parku je úžasný koncert ptactva.

 Nesmím opomenout ani kostel stojící v blízkosti bývalého zámku. Ze zámku vedlo do kostela boční schodiště které používalo zámecké panstvo ke vstupu do kostela. Více níže Toulavá kamera z roku 2018, za její shlédnutí se moc přimlouvám. A nyní opět něco málo zdroj:Perlou Slezska – tak je nazýván kostel Prozřetelnosti Boží v Šenově u Ostravy. Neobyčejná, monumentální pozdně barokní stavba z 18. století, která je poslední pozůstatkem zámeckého areálu v Šenově. Obklopuje jej bývalý zámecký park s fontánou. Uvnitř kostela se nachází vzácné varhany se 2000 píšťal…
Hledala jsem ve zdroji něco o parku a historii Šenova, pro zvídavé k nahlédnutí zde:https://mesto-senov.cz/mesto/historie-mesta/

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/218562221500048/cast/660819/Šenov patrně existoval již ve 12. století a řadí se tak k nejstarším obcím na Frýdecku. Šenovem také vede cykloztezka, kterou Šenov z okolím spojuje nový most a tak jsou cyklisté částečně uchráněni silniční dopravě. Dá se například pohodlně dojet do blízkého Sedliště, Radvanic a také do Moravské Ostravy

Kousek od zámku před spojovacím mostem se nachází budova školy, dnešní muzeum Šenova, kam určitě stojí za to nahlédnout.   


Dnes jsem se až moc rozepsala a hlavně přidala až moc informací ze zdroje, je však na vás co si z toho přečtete a zhlédnete. Mějte pohodové dny a do měsíce června vkročte pravou nohou, dávejte pozor na instalaci zvonku před zvoněním☺Myslím si, že bezpečnější je vyjít si s přáteli do přírody, nebo na výlet, mám zrovna jeden před sebou s klubovými přáteli.

Kdo z návštěvníků mého blogu by měl zájem seznámit se podrobněji z historií Šenova, doplnit a rozšířit si poznatky, má možnost nahlédnout na odkaz blogu kaleidoskop -podle hanky. Zde vždy najdete podrobně vypracované příspěvky od této blogerky. Ty mé jsou tvořené jak už jsem napsala ke komentáři paní Hanky s láskou, psaní příspěvků na můj blog je mé hobby. Nejsou sice tak dokonalé, ale s láskou tvořené😊   https://kaleidoskop-podle-hanky.blogspot.com/2025/11/v-zameckem-parku-v-senove.html














12 komentářů:

  1. Šenov - to je tedy moc pěkné místo, ráda jsem si početla a na tu pastičku bych určitě nalítla :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Maruško, zámecký park v Šenově je naše srdcovka.♥

      Vymazat
  2. Marti, se zájmem jsem si přečetla o místě, kde jsme několikrát byli. Takže ho znám dobře:
    https://kaleidoskop-podle-hanky.blogspot.com/2025/11/v-zameckem-parku-v-senove.html
    Jen si dovolím vysvětlit, jak to se zámkem Larischů bylo: V knize je psáno, že zámek nebyl majitelem udržován (měl zámků víc) a jeho chátrání urychlila zde ubytovaná maďarská vojenská jednotka v roce 1917. To bylo za 1. světové války a myslím si, že Larisch proti tomu nemohl nic dělat.
    Vojáci jeho zámek značně poškodili, dřevěnou konstrukci střechy zámku použili jako zdroj topného dříví! Do zámku začalo zatékat a podmáčení zdiva způsobilo, že roku 1924 se dokonce část zámku zřítila a z podnětu majitele byl roku 1927 téměř celý zbořen. Tyto informace jsem konzultovala v místní knihovně a v muzeu, můžeš nahlédnout do mého odkazu.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hanko děkuji za doplnění, mé články nejdou až tak do hloubky jako ty Tvé. Tvořím a píši ty své od srdce a z láskou, tvořit je mé hobby. Tu historii znám, jednak už při tvorbě na mém předešlém blogu, tam jsem se s ní hlouběji seznámila a následně doplnila při četbě Tvého příspěvku. Odkaz na něj jsi zde uvedla, dám jej zdovolením dodatečně pod ten můj, pokud budou mít zájem návštěvníci mého blogu, stačí kliknout.
      Přeji pohodové dny prožité ve zdraví.♥

      Vymazat
  3. Ráda jsem si vše přečetla. Nevím, zda se do těchto míst někdy dostanu. Ale něco vědět je dobré.
    Pěkný den !
    Hanka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hanko, teší mě a zároveň jsem ráda, když při návštěvě spřátelených blogů poznám místa mě neznámá.☺

      Vymazat
  4. Ještě jsem tu nebyla a tvoje rozkvetlé fotky mě docela lákají. Květnové parky jsou mnohdy hezčí než v horkem unaveném červenci a srpnu. Hezké dny.

    OdpovědětVymazat
  5. Maruško děkuji, na Tvůj na blog ráda chodím a věř, že je plno míst mnou nepoznaných. Leč právě od toho blogy jsou, pro informaci a nahlédnutí do míst neznámých♥

    OdpovědětVymazat
  6. Znám jiný Šenov a je tam také zámek.Ráda jsem se seznámila i s jiným Šenovem a s jeho historií.Je tam moc hezky.Marti,hezké červnové dny

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jitko výhodou blogů je, že se seznámíme z místy kam bychom se třeba ani nedostali☺

      Vymazat
  7. Moc hezká reportáž z míst kam se asi nedostanu. Tak aspoň zprostředkovaně....
    Měj krásné dny.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Také přeji Siarelx pohodové dny a děkuji za návštěvu☺

      Vymazat

" ROZÁRIUM OLOMOUC "

Vsobotu, jak jsem avizovala v předešlém příspěvku měla jsem být řadovou účastnicí klubového výletu. Do Rozária - Olomouc na výstavu a festiv...