Něco málo stručně ze zdroje: o zámku, který počal jeho stavbu v roce 1531 a byl to statkář Sedlnický z Chotic, který měl na území dnešního Šenova statek, byl tedy statkářem a zřejmě bohatým, když se mu zachtělo empírového zámku. Zřejmě mu statek tak nevynášel, nebo měl jiné důvody a nedokončený zámek se vší svojí usedlostí prodal Svobodnému pánu z Hřiště Jaroslavu Skrbeňskému. Ten stavbu zámku dokončil v roce 1549. Posledním majitelem zámku byl od roku 1893 hrabě Jindřich Larisch z Monnichu. Zarážející je, že tento poslední majitel nechal zámek chátrat, měla jsem za to, že rod Larischů byl majetný a tudíž mohl zámek udržovat. Mohla jsem své snění jak to tam vše žilo a bylo při procházkách v tomto zámeckém parku opustit a procházet se opravdovým a určitě více opečovávaným zámeckým parkem a možná i zámkem a jen si tak a odpočívat. Musím přiznat, že už to tam není tak opečovávané jako dříve, myslím tím výzdobu květinovou. Ve zdroji se však o parku píše - pochází zřejmě z konce 17. století a je cennou památkou pro svou sadovou i architektonickou skladbu. Co se však nedá upřít při posezení v parku je úžasný koncert ptactva.





Nesmím opomenout ani kostel stojící v blízkosti bývalého zámku. Ze zámku vedlo do kostela boční schodiště které používalo zámecké panstvo ke vstupu do kostela. Více níže Toulavá kamera z roku 2018, za její shlédnutí se moc přimlouvám. A nyní opět něco málo zdroj:Perlou Slezska – tak je nazýván kostel Prozřetelnosti Boží
v Šenově u Ostravy. Neobyčejná, monumentální pozdně barokní stavba z
18. století, která je poslední pozůstatkem zámeckého areálu v Šenově.
Obklopuje jej bývalý zámecký park s fontánou. Uvnitř kostela se nachází
vzácné varhany se 2000 píšťal…


https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/218562221500048/cast/660819/Šenov patrně existoval již ve 12. století a řadí se tak k nejstarším obcím na Frýdecku. Šenovem také vede cykloztezka, kterou Šenov z okolím spojuje nový most a tak jsou cyklisté částečně uchráněni silniční dopravě. Dá se například pohodlně dojet do blízkého Sedliště, Radvanic a také do Moravské Ostravy


Kousek od zámku před spojovacím mostem se nachází budova školy, dnešní muzeum Šenova, kam určitě stojí za to nahlédnout.






Kdo z návštěvníků mého blogu by měl zájem seznámit se podrobněji z historií Šenova, doplnit a rozšířit si poznatky, má možnost nahlédnout na odkaz blogu kaleidoskop -podle hanky. Zde vždy najdete podrobně vypracované příspěvky od této blogerky. Ty mé jsou tvořené jak už jsem napsala ke komentáři paní Hanky s láskou, psaní příspěvků na můj blog je mé hobby. Nejsou sice tak dokonalé, ale s láskou tvořené😊 https://kaleidoskop-podle-hanky.blogspot.com/2025/11/v-zameckem-parku-v-senove.html




Šenov - to je tedy moc pěkné místo, ráda jsem si početla a na tu pastičku bych určitě nalítla :)
OdpovědětVymazatMaruško, zámecký park v Šenově je naše srdcovka.♥
VymazatMarti, se zájmem jsem si přečetla o místě, kde jsme několikrát byli. Takže ho znám dobře:
OdpovědětVymazathttps://kaleidoskop-podle-hanky.blogspot.com/2025/11/v-zameckem-parku-v-senove.html
Jen si dovolím vysvětlit, jak to se zámkem Larischů bylo: V knize je psáno, že zámek nebyl majitelem udržován (měl zámků víc) a jeho chátrání urychlila zde ubytovaná maďarská vojenská jednotka v roce 1917. To bylo za 1. světové války a myslím si, že Larisch proti tomu nemohl nic dělat.
Vojáci jeho zámek značně poškodili, dřevěnou konstrukci střechy zámku použili jako zdroj topného dříví! Do zámku začalo zatékat a podmáčení zdiva způsobilo, že roku 1924 se dokonce část zámku zřítila a z podnětu majitele byl roku 1927 téměř celý zbořen. Tyto informace jsem konzultovala v místní knihovně a v muzeu, můžeš nahlédnout do mého odkazu.
Hanko děkuji za doplnění, mé články nejdou až tak do hloubky jako ty Tvé. Tvořím a píši ty své od srdce a z láskou, tvořit je mé hobby. Tu historii znám, jednak už při tvorbě na mém předešlém blogu, tam jsem se s ní hlouběji seznámila a následně doplnila při četbě Tvého příspěvku. Odkaz na něj jsi zde uvedla, dám jej zdovolením dodatečně pod ten můj, pokud budou mít zájem návštěvníci mého blogu, stačí kliknout.
VymazatPřeji pohodové dny prožité ve zdraví.♥
Ráda jsem si vše přečetla. Nevím, zda se do těchto míst někdy dostanu. Ale něco vědět je dobré.
OdpovědětVymazatPěkný den !
Hanka
Hanko, teší mě a zároveň jsem ráda, když při návštěvě spřátelených blogů poznám místa mě neznámá.☺
VymazatJeště jsem tu nebyla a tvoje rozkvetlé fotky mě docela lákají. Květnové parky jsou mnohdy hezčí než v horkem unaveném červenci a srpnu. Hezké dny.
OdpovědětVymazatMaruško děkuji, na Tvůj na blog ráda chodím a věř, že je plno míst mnou nepoznaných. Leč právě od toho blogy jsou, pro informaci a nahlédnutí do míst neznámých♥
OdpovědětVymazatZnám jiný Šenov a je tam také zámek.Ráda jsem se seznámila i s jiným Šenovem a s jeho historií.Je tam moc hezky.Marti,hezké červnové dny
OdpovědětVymazatJitko výhodou blogů je, že se seznámíme z místy kam bychom se třeba ani nedostali☺
VymazatMoc hezká reportáž z míst kam se asi nedostanu. Tak aspoň zprostředkovaně....
OdpovědětVymazatMěj krásné dny.
Také přeji Siarelx pohodové dny a děkuji za návštěvu☺
Vymazat